Događaj koji je bez sumnje obeležio novembar 2024. godine jeste izbor Donalda Trampa za novog (starog) predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Sedamdesetosmogodišnji Tramp je po drugi put uspeo da porazi kandidata Demokratske partije i time ponovo spreči „ustoličenje“ prve žene predsednika u istoriji SAD-a.
Postoje razne reakcije i perspektive na ovaj značajan događaj. S jedne strane postoji osećaj globalne zabrinutosti, dok s druge strane postoji osećaj sigurnosti. Reakcije su zasnovane na više faktora: jedna grupa ističe socijalna pitanja – primarno pitanja nove imigracione politike, abortusa i LGBTQIA+ populacije, dok druga grupa stavlja akcenat na ekonomska pitanja. Konkretno, ovaj članak se fokusira na reakcije religioznih ljudi (primarno ispovedajućih hrišćana) koji nastoje da pripišu ovom događaju neki „duhovni“ značaj.
Duhovni značaj ne mora nužno biti pozitivan termin. Određen broj „internet“ hrišćana vidi u Trampu opis antihrista iz Jovanovog Otkrivenja. Važno je napomenuti da knjiga Otkrivenja nikada ne koristi termin antihrist, ali generalno postoji ideja o zveri koja se protivi Bogu i falsifikuje njegovo delovanje (Otkrivenje 13). Ova grupa tumača vidi ispunjenje zveri u ličnosti Donalda Trampa. Postoji više razloga za ovo tumačenje, ali najvažniji su sledeći:
a) „Broj zveri“ (666) povezan je s Trampovim imenom i postupcima, kao što je adresa Trampove kule (666 5th Avenue) ili „njegovih navodnih šest bankrota“.
b) Trampova kontroverzna i razdorna retorika, povezana sa sposobnošću zveri da obmanjuje ljude (Otkrivenje 13:14).
c) Trampova arogancija i samoveličanje, koje su slične zverinim hvalisavim tvrdnjama (Otkrivenje 13:5-6).
d) Trampova povezanost s bogatstvom i materijalizmom, naznačena u koaliciji zveri i „vavilonske bludnice“ (Otkrivenje 17-18).
Nasuprot tome, izbor Trampa za četrdeset sedmog predsednika SAD-a viđen je od strane druge grupe kao nešto pozitivno. Iz ove perspektive, Tramp je neko ko promoviše hrišćanstvo, Bibliju i tradicionalne porodične vrednosti. On se protivi liberalizmu, koji je „anti-biblijski“ i neprijatelj „velike Amerike“ – retorika koju Tramp često koristi (MAGA), koja više implicira nostalgičnu notu prema „veličanstvenoj“ Americi, a manje ka hrišćanskoj, suprotno mišljenju ovih tumača.
Nažalost, obe interpretacije pate od nove (stare) krize, a to je kriza hermeneutike u kojoj se knjiga Otkrivenja čita kroz prizmu dnevne štampe i impresionističkog tumačenja simbola, umesto analizom originalnog konteksta. Kako i Krodel ističe: „oni koji su se usudili da tumače Otkrivenje uglavnom su velikodušno doprineli istoriji pogrešnog tumačenja (radije nego istoriji tumačenja).“ (Krodel, Revelation, 14, 1989).
U ovoj hermeneutičkoj krizi i konfuziji između dve retorike (MAGA retorike nasuprot „Tramp je fašista“ retorike) čitalac se lako može naći u iskušenju da zloupotrebi i religiju kao dodatnu retoričku strategiju. Trampu ovo uopšte nije strano, on će često „trubiti“ o Hrišćanstvu i Bibliji, a prvi će imati upitne stavove povodom imigracije, zdravstvene nege i okoline, koji se kontradiktuju sa hrišćanskim vrednostima poput saosećanja, brige o siromašnima, i brige o planeti.
Možda postoji i treća retorika, nasuprot prve dve, u pitanju je retorika koja je drevnija i udaljenija od našeg kulturalnog konteksta. Poznati novozavetni stručnjak deSilva ističe da je jedan od glavnih retoričkih ciljeva knjige Otkrivenja „podsticanje kritičke distance od rimskih imperijalnih, ideoloških, ekonomskih, političkih i društvenih praksi,“ dok „svedoči o načinima na koje se te prakse i ta ideologija suprotstavljaju časti i odanost prema jednom Bogu i ostvarenju Božje želje za ljudskom zajednicom.“ (deSilva, Seeing Things John’s Way, 90, 2009)
Knjiga Otkrivenja govori dosta i o pobednicima i pobedi (2:7; 2:11; 3:5; 3:12; 17:14; 21:7), ali pobeda koju ostvaruju likovi u knjizi Otkrivenja nije toliko vezana za političku i medijsku kampanju. Ova vrsta pobede sigurno ne bi bila na naslovnim stranama dnevne štampe, jer je ovo pobeda izvojevana Jagnjetovom krvlju (12:11), i u ovoj pobedi se krije i retorička i moralna vizija knjige Otkrivenja. Pravednici su ujedno i mučenici, i njihova glavna vrlina jeste dugotrpljenje (Otkrivenje 2:11). Njihovo oružje je svedočanstvo (μαρτυρία), a grad koji će nastanjivati, je grad dovoljno veliki da primi i isceli sve narode (Otkrivenje 22:2).
Pitanje koje se može postaviti na kraju jeste: da li će „nova“ i „velika“ Amerika pod vođstvom Donalda Trampa sa svojom novom politikom povodom problema imigracije, abortusa, zdravstvene nege i okoline, više ličiti na zver ili na Jagnje iz knjige Otkrivenja? Odgovor je prepušten čitaocu.
Članak priredio: Branko J
+ There are no comments
Add yours